pianina logo

największy w Europie wybór instrumentów

Europejskie Centrum Pianin i Fortepianów

INFORMACJE

 

wynajem

raty

salon

sklep

KONTAKT

 

tel.: 32 212 88 55

e-mail: pianina@pianina.pl

pianino - budowa i historia

 

Pianino to instrument z pionowym korpusem o prostokÄ…tnej bryle, w którym umieszczone sÄ… pionowe struny i mechanizm mÅ‚oteczkowy. Zakres dźwiÄ™kowy obejmuje 7 i 1/4 oktawy. Poprzednikiem pianina byÅ‚ fortepian żyrafa i piramida o korpusie stojÄ…cym pionowo. Historia pianina siÄ™ga przeÅ‚omu XVIII i XIX wieku. TwórcÄ… pierwszego pianina byÅ‚ Jan Schmidt z Salzburga lub Gruneberger z Halle. Th. Lond w Londynie w 1802 roku zbudowaÅ‚ nowe pianino ze skoÅ›nym naciÄ…giem strun.

W 1826 Wornum poprawił i opatentował mechanizm pianina. Z biegiem czasu dawny mechanizm wiedeński zastąpiono mechanizmem angielskim. Od połowy XIX wieku ze względu na mniejsze rozmiary i niższą cenę sprzedaż pianin wzrosła znacznie wyraźniej niż sprzedaż nowych fortepianów.

 

 

 

pianino - wskazówki użytkowania

 

  • Pianino należy chronić przed dziaÅ‚aniem wilgoci, przewiewami oraz zmianami temperatury, bardzo szkodliwymi
    dla obudowy oraz części mechanizmu wykonanych z wysezonowanego drewna.

  • W tym celu instrument powinien być ustawiony w suchym pomieszczeniu, o staÅ‚ej pokojowej temperaturze
    17°C do 22°C, najlepiej przy ścianie wewnętrznej, z dala od okien i źródła ogrzewania.

  • W czasie deszczowej pogody należy unikać otwierania okien, gdyż zbyt wilgotne powietrze powoduje rdzewienie strun
    i części metalowych. Niezabezpieczone przed wilgocią pianino szybko się rozstraja, dno rezonansowe i filce wilgotnieją, co wpływa niekorzystnie na ton i działanie mechanizmu (tzw. zatrzymywanie się klawiszy).

  • Ustawienie pianina w zasiÄ™gu padania promieni sÅ‚onecznych powoduje uszkodzenie powierzchni.

  • W celu utrzymania poÅ‚ysku powierzchni należy używać do odkurzania pióropusza, skórki jelonkowej, lub miÄ™kkiej flaneli.

  • Utrzymanie w należytym stanie biaÅ‚ej okÅ‚adziny klawiatury wymaga mycia rÄ…k przed przystÄ…pieniem do gry.

  • Instrument powinien być strojony 2 razy w ciÄ…gu roku niezależnie od tego czy byÅ‚ w tym czasie użytkowany. Strojenie instrumentu powierzać należy jedynie dobrym fachowcom. Wskazane jest również gruntowne czyszczenie wnÄ™trza pianina przynajmniej raz na 2 lata, majÄ…ce na celu ochronÄ™ instrumentu przed molami. Czynność tÄ™ powierzać należy tylko zawodowym stroicielom, lub korektorom mechanizmów.

  • Zdarza siÄ™, że jeden, lub kilka tonów brzmi nieczysto i daje siÄ™ sÅ‚yszeć tzw. brzÄ™czenie. Przyczyna tego zjawiska tkwi zazwyczaj poza instrumentem. Zjawisko brzÄ™czenia powodować może pozostawiony w zamku kluczyk, nie przylegajÄ…ca do podÅ‚ogi Å›ciÅ›le rolka, jak również ustawione na instrumencie metalowe przedmioty, wywoÅ‚ujÄ…ce przy uderzeniach w klawisze drgania pokrewne. Zjawisko to mogÄ… również spowodować nieszczelnie osadzone szyby w oknach, lub znajdujÄ…ce siÄ™ opodal instrumentu przedmioty metalowe.

 

 

 

pianino - budowa

1. mechanizm

2. młotki

3. klawiatura

4. strojnica

6. mostki

7. dno rezonansowe

5. kołki strojeniowe

8. tylna rama

9. rama żeliwna